My Food Storage Deals

>> Saturday, May 3, 2008

WEEKLY QUESTIONS & ANSWERS:

Question: What are some already prepared meals/recipes that I can have on hand in case of an emergency?

Answer: Besides the MRE meals, their are other meals/foods you can have on hand in case of an emergency. Some examples are canned chili, stew, soups, pancake mix, spaghetti and bottled pasta sauce, etc. Pretty much anything that the preperation time is quick and easy to do--nothing more than warming up and eating. Canned food is great because you can warm the food up in the can and don't need to have any other attachments. The other great thing about having a stocked freezer is you will have frozen bread, tortillas, etc.in your freezer, that you can make sandwiches (PB&J, tuna), quesadillas, etc. with not much preperation. Visit our website under the FREE DOWNLOAD tab and download the FOOD STORAGE RECIPES to give you some ideas of easy meals you can make with your food storage food. If the power was to be out for an extended period of time, it's important we have an idea of how we would cook and stay warm. Camping stoves are something most of us have already and would make cooking easy. Costco sells propane and it's a good idea to have several stored for an emergency. When deciding what to add to your food storage, the LDS church recommends starting with a three month supply of foods/meals your family eats on a regular basis. Once you have your three month supply, then branch out and start getting your long term food storage items. Another way I tell people to start your food storage is to come up with several meals you can make from food storage food and build your food storage around those meals/items. Thinking in 'meals' makes it so that if you had to eat and live off of the food in your food storage, you would be able to create meals that were fast, easy to make and ones you know your family will eat. Make sure you are buying ALL of the components of meals so that if you needed to cook something you would have all of the ingredients. Powdered milk is an important one to have. You wouldn't have a way to eat your cereal, oatmeal, or make many recipes if you didn't have milk. People often times forget about spices as well. Spices are what makes food have flavor and taste good. Having a good supply and variety of spices in your food storage will make it easier to make yummy meals as well. Food storage isn't something that sits in your basement and never gets eaten. It is food that you are eating on a regular basis. I think of my food storage as my own 'store'. The items I buy at the store, I try to have a year supply of in my basement. Between a full freezer and fridge (and a generator/gas to keep them going in an emergency) it would make an emergency or hard ecinomic times easier to handle. It can seem overwhelming, but if you add to your storage a little each week (we tell you exactly which items to add each week and how much of each item), you will eventually have ALL of the items you would normally buy at the store--in your own basement/storage! It's a great thing :)

QUESTION: Why don't you charge less for your monthly membership? My friends aren't signing up because they think they can't afford the monthly fee.

ANSWER: I think you have a valid point. However, if you check around for similar services (we are the only ones that offer any help or info. on food storage), ours is BY FAR one of the cheapest! Many companies like My Grocery Deals charge $25 a month for 5 stores, and many other services charge $2 a week for 1 or 2 stores. Many of these companies also make people sign year long or 6 month long contracts. I didn’t want to do that because I feel that if people aren’t saving the $1.13 a week, then I want them to be able to cancel anytime. We also guarantee that if people don’t save $1.13 a week, then we will refund their months membership 100%. I am hoping that people not only save money on their groceries, but that they also save time. It takes me over 20 hours a week price matching, doing research, getting info. on food storage, etc., and I want people to not have to do any of that. I am hoping that all they will need to do is print off their sheet and go to the store. I don’t know about you, but I feel like my time is worth more than $1.13 :) Before we looked into what it would cost to start this ‘business’ we were wanting the monthly price to be even less. With all of the monthly costs, expenses of website designers/programmers, hosting fees, advertising fees, etc. we make under .25 on each email I send out. There isn’t too much more room to negotiate price without losing money. I have learned a lot from this process and want this service to be beneficial to all—I wish I could still offer it for free. I did that for nine months and hope that those who aren’t able to pay the $4.95 a month, would still find the free weekly email helpful. Tell your friends I’m sorry I am not able to make the monthly membership less, but that I hope they enjoy the weekly newsletter and help them understand that if they want to try the service, they can do that at anytime and if they don’t save, I will refund them their money.

4 comments:

Abes and Stace May 6, 2008 at 3:02 PM  

Not sure where to leave this comment, but wanted people to know: Costco has wheat in stock again. At least the Sandy, UT Costco did as of this morning. The last time I saw it in it was $17 per container and now it is $23 each. It is more expensive than the cannery, but I just knew I would never get over there. Also, I heard from my MIL that the Lindon cannery does have wheat in. I have been calling the SL one every week and they are still out.

Heather May 7, 2008 at 10:15 PM  

I read this a couple days ago, and haven't stopped thinking about it since. I hope you don't feel like your services aren't worth what you charge. I feel like you are worth WAY more than that. I was one of those who was able to benefit from the free email that you would send out weekly, so I have been with your program for a while. I know it is worth it and it's about time your getting paid for it! Thanks for all you have done.

myfoodstoragedeals May 13, 2008 at 1:27 PM  

I was so appalled at the comment on lowering the monthly membership fee. This service is absolutely the best, and the fee is minimal! The fee is saved in one shopping trip, or even on purchasing one item. The service is worth far more than is being charged. One trip to a fast food restaurant is more than the fee, and will not help your family or your budget. I have deep gratitude for Shandra! She is sharing her time and talents with a bare reimbursement to cover costs. The problem is that too many people were spoiled receiving the information for free for nine months with little appreciation given. Also, the meal planner is awesome and saves so much time. I don't think anyone would do this service for a lower fee, and especially do it with the expertise that Shandra has, and with the passion she has for helping others. Thank you Shandra for blessing many, many families be more prepared. My family and I are very thankful!

bsurrounded August 28, 2008 at 10:44 AM  

About 10 years ago while my children were still young, I subscribed to a simlar service which cost me $30 a month and it was sooo worth it. I had the best food storage on my shelves. Now the kids are gone, but I want the security of having a good food storage again. Thank you so much for all of your efforts. I am totally floored by the exceptionally reasonable monthly fee. We will be sharing this web site with the women in our neighborhood next month. I'm sure there will be a lot of excitement over this great information.

Deals to Meals KSL TV News Story

Three Easy Steps to Food Storage

  © Blogger templates Sunset by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP